Obsazení kapely


Zleva podle fotky
Klarinet Es Romas Kaas
Klarinet BVlastimil Konrády
Dudy, zpěv Antonín Konrády
Dudy, zpěv Václav Švík
Housle Jaroslav Lucák
Kontrabas Zdeněk Bláha
Zpěv Ivana Červená
Zpěv Lenka Turníková

Něco o obsazení kapely slovem

V současné době je složení kapely následující: Dudák Antonín Konrády a kontrabasista Zdeněk Bláha stojí jako spoluzakladatelé této dudácké muziky v kapele podnes. Dudák a zpěvák Václav Švík je jedním z našich nejlepších folklórních zpěváků. Na Es klarinet hraje Roman Kaas a na B klarinet syn Antonína Konrádyho, Vlastimil Konrády. Oba jsou absolventy konzervatoře a učiteli hudby na ZUŠ (hudebních školách) tak, jako i houslista Jaroslav Lucák. Klarinetisté jsou vynikající muzikanti a jsou vzácně sehraní ve svých improvizacích a temperamentních dohrávkách.

Během let získali domažličtí muzikanti nejvyšší uznání jak doma, tak za hranicemi. První úspěch zaznamenala Konrádyho dudácká muzika v roce 1957 v Moskvě, kde získala v mezinárodní soutěži stříbrnou medaili. Dudácké duo A. Konrády a Zd. Bláha pak medaili zlatou. V roce 1965 získal dudák Antonín Konrády v kolébce dudáků Anglii, v severním Walesu, v mezinárodní soutěži hráčů na lidové nástroje první cenu.

S Konrádyho dudáckou muzikou zpívala řada vynikajících zpěváků z celého Chodska. Byli to Jaromír Horák, Věra Rozsypalová, Václav Švík, Oldřich Heindl, Albert Švec, Jiří Kapic. V současnosti s kapelou zpívají i dvě nové zpěvačky Lenka Turníková a Ivana Červená - dcera Antonína Konrádyho. Dudák a basista Zdeněk Bláha byl zaměstnán jako hudební redaktor v Českém rozhlase v Plzni a má velký podíl na tom, že KDM nahrála v rozhlase víc jak 600 lidových písní a orchestrálních skladeb. Lídrem kapely byl dlouholetý člen Vladimír Baier, kterému tato kapela vděčí nejen za většinu úprav, ale i instrumentálních skladeb.

Konrádyho dudácká muzika nechybí při každoročních slavnostech folklóru, Chodských slavnostech – Vavřinecké pouti začátkem srpna. Často je také hostem folklórních slavností ve Strážnici a Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Velice často je zvána do zahraničí, ponejvíce do sousedního Bavorska nebo Rakouska. Účinkovala vícekrát i v televizních pořadech.

Konrádyho dudácká muzika byla a je vzorem pro řadu dudáckých muzik nejen na Chodsku. Její členové vychovali řadu hudebníků nově vzniklých dudáckých kapel. Již více jak 60 let rozdávají posluchačům a divákům radost z lidové písně.

 

Udělejte (si) radost a objednejte si online něco z naší produkce:


(c) Konrádyho dudácká muzika Domažlice 2015